Ако следите медийните ми приключения от времето на Revenge of the nerdZ, вероятно знаете, че съм голям фен на настолните игри. И най-вече, че рядко пропускам възможността да го кажа на всеки, който иска да го чуе!
Въпреки това, една от причините, поради които особено харесвам настолните игри, е тяхната ефективност като социален лубрикант. Можете да играете с децата, с бабите и дядовците или и с двете едновременно. Братовчеди, на които не знаете какво да кажете, защото ги виждате само веднъж или два пъти годишно, бързо стават съучастници около масата за игри.И има много игри за двама, които са много по-добри начини да прекарате една вечер като двойка, отколкото гледане на телевизия.
Каквато и да е ситуацията, играта улеснява разговора… и насърчава прекарването на повече време заедно.
Накратко, за укрепване на семейните връзки, ядрени или разширени, нищо не може да се сравни със седмичната сесия на настолна игра. Ето няколко предложения, които ще подобрят зимните ви вечери, дъждовните дни и летните следобеди на вилата. (Да, да, лятото ще се върне, кълна се!)
кооперативни игри
Един от най-добрите начини да съберете цялото семейство в игрална сесия, без да рискувате търкания, е чрез кооперативна игра. Тази категория, много популярна от десетилетие, включва игри, в които всички работят заедно, за да постигнат обща цел. Няма опасност новак да бъде смазан от ветерани, тъй като няма конкуренция между играчите. Няма опасност и някой млечен чичко да започне да се цупи при поражение!
(Внимавайте обаче да оставите всеки да действа както намери за добре и да не „играе на мястото си“ в случай на колебание!)
В жанра PANDEMIC е може би най-успешната „млада класика“. Играчите влизат в ролите на учени, които пътуват по света, за да лекуват четири инфекциозни болести. Всеки герой има някои специални таланти, които трябва да бъдат използвани максимално, в комбинация с тези на колегите. Но междувременно болестите се разпространяват… И от време на време избухва епидемия и градовете, които вече са били заразени, отново стават по-податливи на инфекция! Състезание с часовника, което не е лесно за победа, но завладяващо.
За по-напредналите има MYSTERIUM, в който призрак и екстрасенси трябва да си сътрудничат, за да разрешат убийство… без да говорят помежду си. Призракът общува с медиумите, като им дава карти, илюстрирани със странни рисунки. И ако в крайна сметка повечето медиуми разпознаят убиеца, печелят всички!
Страхотна преоткрита класика: Mölkky
Ако търсите бърза игра, в която цялото семейство може да се завърти цял ден в къмпинга или хижата, MÖLKKY ще ви покрие.
От финландски произход, този вариант на боулинг се състои от отбелязване на 50 точки. Нито един повече, нито един по-малко. За да постигнете това, ще трябва да съборите кеглите, маркирани с правилния брой точки, като използвате дървен снаряд. Пропускайте целта твърде често и ще понесете последствията. Същото нещо, ако преминете над целта. Така че никой никога не излиза от надпреварата преди края на играта.
Играта е достъпна за всеки и игрите продължават само няколко минути. Перфектен за деца, които искат да играят с часове, и за баби и дядовци, които идват на разходка, за да отпуснат мускулите си, преди да се върнат да се опънат на сянка!
хобита за всички
Харесвам игри, които могат да бъдат обяснени за минути. QWIRKLE е един от тях.
Играе се с квадратни фигури, обозначени със символ (звезда, кръг, четирилистна детелина и др.) и цвят. В играта има шест символа и шест цвята, за общо 36 комбинации. Всяка комбинация се появява на три монети; следователно в играта има 108 фигури.Целта е да се съберат серии от фигури, които са или всички с един и същи цвят, но с различни знаци, или всички с един и същи знак и с различни цветове. Ключът: добавяме нашите фигури към тези на други играчи, като домино или скрабъл. Накрая пълним масата… И можем да сглобим ефектни комбинации. Игрите продължават само 15 до 30 минути.
За най-ръчните все още няма по-добро от JENGA, играта, в която трябва да премахнете едно по едно парчетата дърво от несигурна сграда, без да изпускате всичко. Красотата на Jenga е, че „губещите“ стават звездите на играта, тъй като те са тези, които причиняват грандиозните сривове. Колкото по-тромави са играчите, толкова по-кратки са игрите и толкова повече се умножават изблиците на смях. Не можех да поискам по-добро!
Да се откаже от лудостта си…
Ето една игра, която опитах веднъж и ме травмира… ъъъ, никога няма да забравя. MÂCHE MOTS: ДЕЦА СРЕЩУ РОДИТЕЛИ е обезоръжаващо проста: трябва да накарате партньорите си да познаят изречение. Но вместо да го имитирате като в шаради, трябва да го кажете с ужасно пластмасово нещо в устата си.
Да наистина.
Въпросното нещо е много вредно за произношението и изисква дълбоко измиване след всяка игра… Но междувременно има за какво да се посмеем. Още повече, че изреченията, които трябва да се познаят, не са особено сериозни. Игрите са бързи, предназначени да се играят в екипи между поколенията и напълно съвместими с късните вечери, когато всички са уморени!
Посещението в Дивия запад
Ето още една игра, достъпна за всички, но по-малко разхвърляна от предишната.
В DICE TOWN играчите събират покер ръце чрез хвърляне на зарове. Най-добрата покер ръка е да вземете карти, които представляват територия. Който получи най-много зарове с определена стойност, извършва полезно действие: събира самородно злато, ограбва банката, краде карта от опонент и т.н. Най-забавното от тези действия е да станете шериф, което ви позволява да решавате между опонентите си в случай на равенство – и да вземете колкото подкупи искате!
Ами ако никога не спечелим нищо по време на рунд? Отиваме при доктор Бедлак, който ни дава малка утешителна награда. Понякога тази награда е силно желана и се опитваме да не спечелим нищо друго. Което може да се обърка, ако опонентите ни имат същата идея.
Накратко, неусложнена игра за две стотинки, където има много обрати.
Изградете цивилизация за 30 минути
Едно от най-големите постижения в областта през последните десет години, 7 WONDERS ви позволява да изградите древна цивилизация за половин час или по-малко.
Тази игра получи почти всички награди, които можете да си представите, благодарение на оригиналната си механика в много специфични комбинации. Например, в началото на всяка от трите „епохи“ на играта ви се раздават седем карти. Ще трябва да изиграете едно… и да предадете останалата част от тестето си на съседа си. Втората карта, която играете, ще дойде от останалите шест карти в колодата на другия ви съсед и т.н. Колкото повече играчи има около масата, толкова по-малка е вероятността карта, която подадете, да се върне в ръката ви след завършване на пълен рунд. Следователно играта е много различна, от тактическа гледна точка, с 3 или 7 играчи.
Говорейки за 7 играча: не се страхувайте, всеки играе картите си едновременно, така че няма прекомерни очаквания.
Правилата, които определят какво може да се играе във всеки един момент, са малко по-сложни, отколкото в другите игри, които предложих по-горе. Деца под 12 може да се нуждаят от малко помощ, за да свикнат с механиката на играта.
А когато децата са в леглото…
Когато целомъдрените малки уши спят добре и братовчедите решат да останат до късно, е време да изведем L’OSTI D’JEU.
Всеки рунд играч тегли карта, която съдържа фраза за пропуск. След това другите играчи трябва да попълнят празнините с думи, които са на картите, които имат в ръцете си. След това първият играч присъжда точката на този, който ги е разсмял най-много. Просто, нали?
Освен че обикновено точките отиват за особено солени словосъчетания. Което е, да кажем, силно насърчено от вида на текста на картите. Има и изключения, разбира се. Някои играчи са виртуози на хумора с вкус. Но на твое място не бих разчитал много на това…