Полезен ли е шахът за психичното здраве? Да, и ето 10 причини защо
Хората често задават въпроса: “Полезен ли е шахматът за психичното здраве?”. И така, какво представлява шахматът? smartoffice
Шахматът е умствено стимулираща настолна игра, която съществува от векове. Често тя се възприема като игра за интелектуалци. Тя ангажира и предизвиква умовете на играчите на интелектуално ниво.
Освен че е занимателна игра, която можете да играете, за да се забавлявате, шахматът ще подобри и психическото ви здраве. Ето някои от начините, по които шахматът може да бъде полезен за ума и психическото ви състояние:
10 начина, по които шахматът е полезен за психичното здраве
- Насърчава растежа на мозъка
Всички дейности, които предизвикват мозъка на човека, ще му помогнат да расте. Шахматът е идеален пример за това.
Подобни мозъчни игри стимулират растежа на невронните дендрити, които провеждат сигналите от нервните клетки към невроните, с които са свързани. Увеличаването на растежа на дендритите води до увеличаване на връзките в мозъка.
Тъй като невронната комуникация е в оптимално състояние, вие ще станете по-умни и ще можете да мислите по-бързо.
- Подобрява паметта ви
Дългосрочното играене на шах ще подобри значително паметта ви. То включва запомнянето на няколко хода, които можете да изиграете, и техните възможни резултати.
Освен това използвате паметта си, за да запомните как е играл противникът ви в миналото. Паметта ви е полезна и за избягване на грешките, които сте допуснали в предишни разигравания.
Шахматът подобрява слуховата памет. Това е способността да запомняте това, което сте научили чрез слушане. Проведени са изследвания чрез експеримент за сравняване на способностите за припомняне на играчи на шахмат с хора, които не са играли шах преди. Установено е, че шахматистите имат значително по-добри способности за припомняне. чанти и калъфи
Друго доказателство за това е двугодишно проучване, проведено през 1985 г., при което на млади ученици са били предоставени редовни възможности да играят шах, което е подобрило оценките им. Учителите също така забелязали подобрения в паметта и организационните умения на учениците.
- Помага за предотвратяване на болестта на Алцхаймер
Мозъкът, също като мускулите на тялото, се нуждае от упражнения, които да му помогнат да се поддържа в добра форма и здраве. С напредването на възрастта е важно да продължите да упражнявате мозъка си, а какъв по-добър начин да го направите от играта на шах.
Поддържането на мозъка активен е важен начин за предотвратяване на болестта на Алцхаймер. Едно изследване, представено в The New England Journal of Medicine, установява, че хората на възраст над 75 години, които играят игри, предизвикващи мозъка, като например шах, е по-малко вероятно да развият деменция в сравнение с техните връстници, които не играят.
- Подобрява уменията ви за решаване на проблеми калкулатори
Играта на шах е като решаването на голям пъзел. Докато решавате този пъзел, трябва да го правите бързо и стратегически, защото вашият опонент ще продължава да променя параметрите.
Пъзелът, в който трябва да противодействате на ходовете на противника, за да спечелите играта, значително подобрява уменията за решаване на проблеми.
Проучване, проведено през1992 г. в Ню Брънзуик върху 450 петокласници, установява, че тези, които са играли шах, са изкарали по-високи оценки от връстниците си на стандартизираните тестове.
- Упражнения за двете полукълба на мозъка
Изследване, проведено в Германия, установи, че играта на шах ангажира и двете страни на мозъка. На експертите и новаците в шахмата били показани шахматни позиции и геометрични фигури и били измерени реакциите им при идентифицирането им.
Установено е, че експертите са имали по-бърза реакция. Изследователите, които очаквали лявото полукълбо на мозъка на експертите да бъде по-активно, с изненада установили, че дясното полукълбо е също толкова активно.
- Развива планирането и предвиждането
Префронталният кортекс е сред последните части на мозъка, които се развиват по време на юношеството. Тя е отговорна за самоконтрола, планирането и преценката.
Мозъчните игри, които включват стратегия, като например шахматът, насърчават развитието на префронталната кора. Играта на шах помага на подрастващите да вземат по-добри решения в ситуации, в които биха взели глупави такива.
- Подобрява концентрацията зарядни за телефон
Шахматът изисква да следите ходовете на противника си през цялата игра. Не можете да си позволите да загубите концентрация дори за минута, тъй като може да претърпите тежки загуби.
Гросмайсторите по шахмат показват интензивна концентрация по време на игра. Това е нещо, което играта е развила у тях в продължение на години. Трудно е да бъдат разсеяни, когато се съсредоточат върху нещо. Играта на шах ще изостри способността ви да се съсредоточавате.
- Подобрява уменията за четене
Често цитирано проучване, проведено от д-р Стюарт Маргулис през 1991 г., заключава, че играта на шах подобрява уменията за четене. Той тествал средностатистически ученици от началното училище, като ги отдал на шахматна програма. Установил е, че учениците, които са участвали в шахматната програма, са имали значително по-добри умения за четене в сравнение със своите връстници.
Районът, в който е проведено изследването, е бил с ниво на четене под средното. Учениците, които са участвали в шахматната програма, са имали резултати над нивото.
- Може да повиши коефициента ви на интелигентност
Шахматът винаги е бил свързан с някои от най-умните хора в обществото. Той се възприема като игра за мозъци с висок коефициент на интелигентност (IQ).смартфони
Съществува парадокс, който идва с тази гледна точка. Дали шахматът привлича интелигентни хора да го играят, или тези хора стават по-интелигентни в резултат на това, че играят шахмат?
Проведено е проучване, при което 4000 ученици от Венецуела са научени да играят шах и продължават да играят в продължение на 4 месеца. Установено е, че след този период коефициентът им на интелигентност се е повишил.
- Повишава креативността
Дясното полукълбо на мозъка, което отговаря за креативността, се активира, когато играете шах.
Проведено е четиригодишно проучване върху ученици от 7-9 клас, които да участват в различни дейности веднъж седмично в продължение на 32 седмици. Сред заниманията бил и шахът. Установено е, че децата, които са играли шах, са постигнали най-високи резултати на тестовете за оригиналност.
Заключение
Важно е да се отбележи, че шахматът ви помага да развиете способността да разглеждате нещата от гледната точка на друг човек. Тази способност е полезна за подобряване на социалните взаимоотношения.потребителска електроника