Как да отгледаме перфектни лалета
Изящното лале е един от най-лесно разпознаваемите символи на пролетта. С безкрайното си разнообразие от цветове – от бяло и ярко жълто до тъмно лилаво и дори черно, преливащи се нюанси и различни форми на листата, лалетата могат да очароват всекиго. Въпреки че се свързват най-вече с Холандия, лалетата са популярни из целия свят, включително в България. Използват се широко при аранжиране на букети и различните цветове имат отделни значения на “езика на цветята”.
Бялото лале например е универсален символ за прошка, а червеното означава “перфектна любов”. Отглеждането на лалета в любителската градина не е твърде трудно, но спазването на следните насоки може да Ви осигури възможно най-здравите и красиви цветове през пролетта.
Засаждане
Когато избирате грудки за засаждане, е добре да се запасите с няколко различни типа лалета, тъй като периодът им на цъфтеж е сравнително кратък, но се разминава между подвидовете. Този подход ще ви осигури по-дълго присъствието на красивото цвете в градината. Лалето се засажда през есента, когато температурата на въздуха падне стабилно под 9 градуса. За да цъфне през пролетта, грудката на лалето има нужда от “период на охлаждане” от около 12 седмици.
Подходящи са най-слънчевите зони на градината, които получават поне 6 часа директна слънчева светлина. Почвата трябва да е лека, неутрална, богата на хранителни вещества и много добре дренирана. При този тип цветя перфектно дренираната почва е от ключово значение, тъй като по-високата влажност може да доведе до загниване на грудките.
Това прави песъчливите и каменисти почви напълно подходящи за лалетата. Засяват се на 15-20 см дълбочина, като правилото е колкото по-голяма е грудката, по-дълбоко да се постави. Разстоянието помежду им може да е съвсем малко – колкото между яйцата в картон за яйца. Смята се, че лалетата са най-ефектни, когато са на големи групи в един и същи цвят.


Поливане и торене
След засаждането през есента е необходимо обилно да се полеят грудките. Поливането продължава веднъж седмично през първия месец след засаждане и след това се преустановява до пролетта, когато се покажат листата. Торенето се препоръчва след като паднат цветовете, за последен път преди засяването на новите луковици.
Трайност
Лалетата могат да бъдат както едногодишни, така и многогодишни, като това зависи основно от конкретния тип лале. Повечето лалета са едногодишни и се препоръчва всяка година да се сменят грудките. Добре е също локацията в градината, където се засаждат лалетата, да се сменя като се осигурява поне 3 годишна почивка на почвата, преди в нея отново да се засадят лалета. escape room sofia
Ако все пак искате да дадете на Вашите лалета шанс да цъфнат за втора година, можете след отпадането на цветовете да изрежете стъблото. След като спрете поливането и листата покафенеят напълно, се изрязват и те.

Отрязване за букет
Цветовете на лалетата се режат, когато още са стегнати. Възможно е да имат зеленикав оттенък, но цветът би трябвало вече да се разпознава. Поставят се в чиста ваза и вода със стайна температура. Те ще продължат да “растат” като стволовете им могат да се подрязват периодично.
За по-дългото запазване на букета, могат да се използват специални препарати за цветя във ваза.
При следването на тези инструкции Вашата градина и дом ще се гордеят с прекрасни екземпляри от цветето способно да влюби и вдъхнови цял народ в периода станал известен като “треска за лалета”.
А как лесно може да създадете Ваша собствена градина с 10 стъпки, може да научите от този материал на TH Consulting.
