Какво да засадим в градината през януари: Лизиантус
Януари не се смята за най-благодатния месец за дейности в градината. Но най-ентусиазираните и нетърпеливи в занаята могат да се заемат със засаждането на някои видове цветя, чийто цъфтеж отнема повече време. Сред тях е еустомата, още известна като лизиантус или японска роза. Това изящно цвете добива все по-голяма популярност през последните години. Отглеждането му от семе изисква правилни грижи, постоянство и отдаденост
Eustoma Grandiflorum принадлежи към семейство Тинтявови. В зависимост от конкретния вид растението може да порасне от 15 см до около метър и да се разпростре до 35 см. Цветовете на лизиантуса най-често се срещат в студени тонове. Понякога може да попаднете на жълти или тъмночервени разновидности за продан. Варианти с единични или двойни 6-7 сантиметрови цветове растат във всички нюанси на розово, лилаво и бяло. Има и цъфтящи в два преливащи цвята. Цветето е изключително атрактивно и като пъпка, и напълно разцъфнало. Това го прави чест избор на цветарите при изготвяне на букети. Еустомата обикновено ражда няколко цвята на едно стъбло, а листата ѝ са тъмно зелени със заострена форма.био витамини за коса
Грижи
[dt_vc_list]- Еустомата изисква влажна почва, но никога не трябва да е накисната във вода. Застояването ѝ може да доведе до развитие на гъбични болести. Добър вариант за избягване на този риск е капковото напояване.
- Дългите красиви стъбла, които правят лизиантуса толкова атрактивен във ваза, имат свои недостатъци. Понякога могат да се окажат прекалено крехки за тежките цветове и да се наложи използването на укрепителни механизми.
- Растението се развива оптимално при наличие на постоянен източник на нутриенти. Добре е да се прилага наторяване през периода на цъфтене.
- По отношение на светлината еустомата предпочита ярка, но разпръсната светлина. Може да понесе няколко часа ярки лъчи, но трябва да бъде предпазена от твърде силното лятно слънце по обяд.
[/dt_vc_list]
Засаждане на лизиантус
[dt_vc_list]- Най-добре е лизиантусът да се засади първо на затворено, в затоплено помещение.
- Семената се засаждат в контейнери с влажна саксийна почва около 10 седмици преди да дойде време за пресаждане в градината, тоест преди последните очаквани ледове.
- Покълването отнема от една до три седмици. През това време растението изисква постоянни температури между 20 и 22 градуса и достатъчно светлина. Поради тази причина е важно разсадът да не се покрива.
- След като еустомата достигне височина от около 15 см. може да се премести в слънчева част от градината с отстояние между отделните коренчета около 30 см.
[/dt_vc_list]
[dt_quote type=“pullquote“ layout=“left“ font_size=“big“ animation=“none“ size=“1″]С правилната грижа засадената през януари еустома между юни и август ще ви дари с цветове, които със своята нежност и елегантност са достойни дори за сватбен букет. За професионален проект за вашата градина и превръщането му в хармонично място не се колебайте да се свържете с нас! [/dt_quote]