Летните жеги вече са тук – може ли вашата тревна площ да се справи с тях?

Предлагаме ви следните съвети и тънкости за поддържането на здрава и свежа морава по време на екстремните летни температури:

  • Не косете тревата твърде ниско
  • Правилото на „едната трета“
  • Ограничете поливането
  • Поддържайте ножовете на косачката остри

Не косете тревата твърде ниско

Често срещана грешка, допускана както от собствениците на тревни площи в жилищни пространства, така и от фирмите, поддържащи обществени градини е тревата да се коси твърде ниско. Твърде ниското окосяване на моравата възпрепятства способността на растението да произвежда енергията, нужна му за растеж. Когато е подрязана на нужната височина обаче, тревата изгражда здрава коренова система, която осигурява на растението повече сила и устойчивост на неблагоприятните атмосферни условия. Имайте предвид, че различните сортове трева имат особености на растежа, които изискват различна височина на косене. Например сортовете, подходящи за по-хладни сезони и тези за по-топли сезони имат нужда от различни техники за поддръжка. Не забравяйте да проверите каква височина на подкастряне е подходяща за вашата тревна площ.

затревяване с тревна смес

Правилото на „едната трета”

Веднъж определили правилната височина за косене, е важно да не забравяте правилото на „едната трета”: никога не премахвайте повече от една трета от височината на тревата наведнъж. Отстранявайки по-малко тревна маса позволявате на вашата морава да поддържа по естествен начин своето охлаждане. Всъщност сортовете трева за по-хладни сезони се справят много добре в летните температури ако поставите острието на косачката малко по-високо. Ако обичайно например подрязвате тревата на 5,5 см, увеличаването на височината на 6 см през горещите летни дни ще ви бъде от изключителна полза.

Аксесоари за поливни системи
Поливни Системи

Ограничете поливането

Широко разпространена заблуда за поддържането на тревна площ е, че извънредно високите температури изискват прекомерно количество поливане. Изумително е, че хората продължават да напояват моравата си, дори и след дъжд. Общото правило, което трябва да се има предвид е, че тревните култури се справят по-добре с пресушаването, отколкото с прекалената влага. Постоянно влажната почва създава много физиологични проблеми както на растенията, така и на подпочвените организми. Корените на тревата не получават необходимото количество кислород и стават по-податливи на болести, защото болестите процъфтяват във влажни условия. Като цяло, колкото по-сухи са тревата и почвата, толкова по-малък е рискът за заболеят.

Друго правило е да поливате рядко, но обилно и дълбоко. Навлажнете цялата коренова система в дълбочина и след това не поливайте отново, докато тревата не изсъхне изцяло. За да определите времето за следващото напояване просто се доверете на очите си. Ако моравата започне да изглежда суха – полейте я. За да е още по-акуратно, навлажнете „горещите” места (площите, които изсъхват най-бързо) и изчакайте останалите за изсъхнат преди да полеете и тях.

Въпреки че адекватната хидратация е важна, не поливайте тревата ежедневно. Моравата има нужда само от 2- 2,5 см вода седмично, като се имат предвид и валежите.

Поддържайте ножовете на косачката остри

Когато тревата се коси с остър нож, растението оздравява по-бързо, отколкото ако е подрязана със затъпено острие. Захабените остриета всъщност накъсват тъканите на тревата, а не ги режат. Тази откъсната тревна маса се развива в появата на кафяви петна по повърхността, което прави тревата податлива към заболявания и вредни влияния. Острите ножове предотвратяват загниването и спират по-нататъшно увреждане на растението.

[dt_gap height=“25″]

Изпратете Запитване
[dt_gap height=“25″ /]
[contact-form-7 id=“3114″ title=“запитване“]
[dt_gap height=“25″ /]

Повече от „Tи Ейч Консултинг“